Všestrannost - Florbal

Vedoucí oddílu Michal Mach – žáci, dospělí. Předchozí vedoucí Petr Kilinger, Libor Macháček. Pouze rekreační úroveň.

Co je to florbal?

Florbal je kolektivní halový sport. Hraje se na hřišti o rozměrech 40×20 metrů ohraničeném mantinely s lehkýmdutým plastovým míčkem. Při standardní herní situaci je z každého týmu na hřišti v jeden moment pět hráčů vpoli a jeden brankář. Cílem je dosáhnout více gólů než soupeř. Hráči při hře používají speciální florbalové hole (tzv. florbalky). Brankáři žádnou hůl nepoužívají, chytají pouze svým vlastním tělem, zejména rukama a nohama. Zápas se hraje na tři dvacetiminutové třetiny.

Historie 60. a 70. léta

Své kořeny má florbal po celém světě, kde se hrály hry jemu podobné a některé ze základů se dají datovat již do roku 1958. Své první krůčky zaznamenal florbal v Severní Americe, kde se dokonce hrály soutěže, ale téměř výhradně pro děti a mládež. Nápad vytvořit plastovou hokejku se zrodil v továrně na plast v Lakeville, Minneapolis ve Spojených Státech Amerických. Tam představili hokejky a materiál pod názvem Cosom a jejich výroba výrazně vrostla během dalších deseti let jak v USA, tak v Kanadě.

Začalo to ve Finsku

Do České republiky se florbal dostal třemi různými cestami. Vůbec první setkání Čechů s florbalem se
pravděpodobně událo díky výměnnému pobytu studentů VŠE v Praze se studenty helsinské university Helsingin
yliopisto v roce 1984. Na svém zájezdu do Československa Finové přivezli sadu florbalových hokejek a malá tělocvična Vysoké školy ekonomické byla svědkem prvního historického zápasu mezi Finy a Čechy. Finští studenti v Čechách florbalky zanechali a vysokoškoláci kolem průkopníků českého florbalu Michala Bauera a Petra Chaloupky díky tomu asi rok hrávali florbal až do té doby, než se jim většinu holí podařilo zničit.

Švédská inspirace Střešovic

Díky tomu, že u nás nebylo možné nové florbalové hokejky zakoupit, následovala prodleva až do roku 1991, kdy se florbal opět objevil na scéně. Tentokrát díky cestovní kanceláři Excalibur a bratrům Vaculíkovým, kteří přivezli florbalové vybavení ze Švédska. Florbal se tenkrát začal hrát díky této cestě ve Střešovicích. V té době také oprášila florbalky skupinka kolem Michala Bauera a bývalí studenti VŠE opět začali hrát florbal.

Florbal pronikl i do Jaroměře a Ostravy

Třetí cesta florbalu do Čech je spojena s východočeskou Jaroměří, kam přivezli unihockey švýcarští Mettmenstetten Unicorns, kteří byli ve východních Čechách na předsezónním soustředění v roce 1992. Rozšíření florbalu za řeku Moravu pak zajistil Marcel Pudich, který spolupracoval ve firmě VDG s prvními průkopníky florbalu v Čechách a přivezl z Prahy florbalové vybavení do Ostravy. Díky jeho iniciativě byly zanedlouho uspořádány na severu Moravy první florbalové turnaje.

Florbal ve Vranovicích

Florbal ve Vranovicích je stále v plenkách a od nějakých úspěchů v národních soutěžích má na hony daleko.
Nicméně hráčská základna je vcelku rozsáhlá a hra samotná všechny baví. Osobně jsem se s florbalem poprvé
setkal na základní škole (1996). Spojení lásky k hokeji a krásy jednoduchosti vedlo k okouzlení florbalem. Toto
skončilo po střední škole. Po nastěhování do Vranovic jsme hledali sportovní kroužek pro 4letého syna a narazili
na florbal, který tenkrát (2015) vedl bývalý ředitel ZŠ Vranovice Oldřich vybíral a pomáhal mu Libor Macháček.
Po pár trénincích mi ale pan ředitel předal píšťalku se slovy: "Už toho mám moc a nestíhám, příště nepřijdu." A tak jsme se spolu s Liborem ujali florbalu.

Díky zapálení Filipa Ramšáka, který je profesionální trenér florbalu v Brně a Pohořelicích, a pana Pavla

Procházky (školník v Žabčicích) vznikla neoficiální "Liga mezi městy" a "Sousedská liga". Liga mezi městy proto,
že spolu hrají týmy nacházející se mezi městy Pohořelice a Židlochovice. Klasická účast na utkáních je tvořena
týmy: Pohořelice, Žabičce, Vranovice, Vlasatice, Přibice, Hrušovany u Brna, Uherčice. Sousedskou ligu hrají jen
Vranovice, Žabičce, Přibice a Vlasatice.

Skladba týmů

Díky Jirkovi Prokešovi se otevřela možnost trénovat starší žáky. Nyní jsou tedy ve Vranovicích tři družstva:
mladší žáci (1.-5. třída ZŠ - trénuje Michal Mach), starší žáci (6.-9. třída ZŠ - trénuje Jiří Prokeš) a muži (bez
trenéra - pro zábavu). I když se neúčastníme oficiálních soutěží, myslím, že děti florbal velice baví a že má tento
sport ve Vranovicích velkou budoucnost.

Zapsal Michal Mach

Foto – ležící M. Mach, přední řada zleva: M. Charvát, M. Válek, V Galia, J. Salus, M. Švanda, R. Vaníček, T.
Hajda, p. Pláteník, zadní řada A. Keprtová, N. Pláteníková, V. Obdržálek, L. Tetur